Renting textbooks has grown in popularity, but is it really the best bang for your buck? College students are always looking to save money, and buying textbooks for the fall and spring semesters is no exception. Textbooks cost college students a lot of money every year, and students are now looking to save money by renting them. Is it really the cost saving measure that everyone says it is? I have laid out a few examples to give students a clearer picture of how to save money on textbooks:

Textbook that a student needs for their semester:
Business by William M. Pride

If that student decides to rent Business by William M. Pride from Chegg.com they will be charged $60.49. They will also need to ship it back to Chegg by a certain date to avoid any fees charged to their account.

Now if that same student decides to buy a used copy of Business by William M. Pride from Amazon.com, they will have to pay about $90.00 plus $3.99 in shipping. This looks like it would cost the student more, but they can resell the book to MyBookCart.com for $41.30. The total spent by the student would be $52.69.

In this scenario, the student saves $7.8 by buying used and then reselling it instead of renting the textbook. This doesn’t include the money saved by avoiding late fees or any other fees charged by Chegg.com

Textbook that a student needs for their semester:
Accounting, Chapters 1-23, by Charles T. Horngren, 8th Edition

If that student decides to rent Accounting, Chapters 1-23 from Chegg.com, they will be charged $56.99. They will also need to ship it back to Chegg by a certain date to avoid any fees charged to their account.

Now if that same student decides to buy a used copy of Accounting, Chapters 1-23 from Amazon.com, they will have to pay about $75.00 plus $3.99 in shipping. This looks like it would cost the student more, but they can resell the book to MyBookCart.com for $34.25. The total spent by the student would be $44.74.

In this scenario, the student saves $12.25 by buying used and then reselling it instead of renting the textbook. This doesn’t include the money saved by avoiding late fees or any other fees charged by Chegg.com.

Textbook that a student needs for their semester:
Biology: Concepts and Connections, Eighth Ed. by Neil A. Campbell

If that student decides to rent Biology: Concepts and Connections from Chegg.com, they will be charged $53.99. They will also need to ship it back by its due date to Chegg to avoid any fees charged to their account.

Now if that same student decides to buy a used copy of Biology: Concepts and Connections from Amazon.com, they will have to pay about $75.00 plus $3.99 in shipping. This looks like it would cost the student more, but they can resell the book to MyBookCart.com for $34.25. The total spent by the student would be $44.74.

In this scenario, the student saves $9.25 by buying used and then reselling it instead of renting the textbook. This doesn’t include the money saved by avoiding late fees or any other fees charged by Chegg.com.

The best way for a student to save money on textbooks is to buy them used from Amazon’s Used Marketplace and then reselling the textbook to buyback companies such as MyBookCart.com. This way, the student saves more money than renting the book. There are no time frames or late fees students have to worry about at the end of each semester.

The author also writes the blog “College and Such”.

 

Advertisements